PORADNIK

W naszym 'Poradniku' znajdą Państwo informacje na temat stron WWW, które warto przeanalizować przed ostatecznym dokonaniem wyboru co do technologii i zawartości Waszej przyszłej witryny. Porady pomogą Państwu wybrać taki rodzaj strony WWW, który będzie najlepiej odpowiadał Państwa potrzebom.

PO CO SYSTEM CMS NA STRONIE WWW?

Przed podjęciem decyzji o stworzeniu strony WWW warto zastanowić się, czy strona ta ma być wyposażona w system CMS. System CMS to panel administrowania treścią. Dzięki niemu każdy użytkownik, nawet nie zaznajomiony z technologią tworzenia stron WWW, będzie mógł wykonać aktualizację treści na stronie. Dlatego, jeśli Twoja strona będzie wymagała częstej aktualizacji, wybierz stronę WWW wyposażoną w system CMS.

Obecnie pozycja strony WWW w wynikach wyszukiwania w dużej mierze zależy od częstotliwości aktualizacji treści. Jeśli zależy Ci na wysokiej pozycji strony WWW w wynikach wyszukiwania, powinieneś często aktualizować treść na stronie. System CMS znacznie ułatwia taką aktualizację. Dlatego też tworzenie stron WWW bez systemu CMS jest obecnie rzadkością.

'Serwis stron' oferuje realizację stron WWW opartych o system CMS bezpieczny i prosty w obsłudze. Zapraszamy do skorzystania z oferty.

POPRAWNOŚĆ KODU STRONY

Co to oznacza, że kod strony jest poprawny?
Kod strony jest poprawny jeśli jest skonstruowany zgodnie z obowiązującymi standardami W3C (The World Wide Web Consortium - http://www.w3.org/)

Jak sprawdzić, czy kod strony jest poprawny?
Aby sprawdzić, czy kod strony jest poprawnie skonstruowany, wystarczy skorzystać z narzędzia udostępnionego przez W3C, dostępnego pod adresem: http://validator.w3.org/

Dlaczego kod strony WWW powinien być poprawny?
Ponieważ poprawność kodu strony WWW ma wpływ na następujące czynniki:
- poprawność wyświetlania strony w różnych przeglądarkach,
- szybkość ładowania strony,
- łatwość interpretowania zawartości strony WWW przez roboty sieciowe.
Czynniki te wpływają z kolei na pozycję strony WWW w wynikach wyszukiwania.

JAK DODAĆ STRONĘ DO GOOGLE?

Nowo powstałe strony WWW są niemal niewidoczne w sieci. Aby rozpropagować ich istnienie w sieci dobrze jest dodać link do nowej strony na innych stronach WWW. Między innymi dobrze jest dodać taki link do wyszukiwarki Google. Jak to zrobić?
Należy wejść na stronę:

www.google.pl/addurl

i wypełnić formularz dodawania strony WWW.
Obecnie usługa jest dostępna po zalogowaniu, dlatego aby móc skorzystać z tej opcji należy założyć konto w Google.

JAK STWORZYĆ MAPĘ STRONY WWW?

Indeksowanie treści znajdującej się na stronach WWW, niejednokrotnie bardzo rozbudowanych, jest dużo prostsze, gdy strona wyposażona jest w tzw. mapę strony.

Co to jest Mapa strony?
Jest to plik zawierający listę wszystkich adresów podstron znajdujących się na stronie, wraz z oznaczeniem ich ważności. Najczęściej mapa taka umieszczona jest w pliku .xml – zwyczajowo nazywanym sitemap.xml.

Jak wygenerować mapę strony?
Plik sitemap.xml zawierający mapę strony można oczywiście stworzyć indywidualnie, wpisując poszczególne dane do pliku. Jednak w przypadku bardzo rozbudowanych stron WWW nie jest to dobra metoda.

Mapę strony w pliku sitemap.xml można wygenerować za pomocą przygotowanego do tego narzędzia, dostępnego pod adresem:
www.xml-sitemaps.com/

Wchodzimy na stronę, w pole formularza o nazwie 'Starting URL' wpisujemy adres strony, dla której chcemy stworzyć mapę. Następnie dokonujemy odpowiednich ustawień w kolejnych polach formularza – opisanych na stronie. Po wypełnieniu formularza i kliknięciu przycisku 'Start' zostanie wygenerowana mapa strony w pliku sitemap.xml i udostępniona do pobrania. Obecnie usługa jest dostępna po zalogowaniu, dlatego aby móc skorzystać z tej opcji należy założyć konto w Google.

Wygenerowaną mapę należy umieścić na tym samym serwerze, na którym znajduje się strona WWW oraz dodać ją do profilu strony WWW na koncie Google w 'Narzędziach dla webaster'ów', w zakładce Konfiguracja witryny -> Mapa witryny. Swoje konto w 'Narzędziach dla webmasterów' można uruchomić pod adresem: www.google.com/webmasters/tools/?hl=pl

KOLEJNE ETAPY POWSTAWANIA STRONY WWW

Jak powstaje strona WWW?

Przed przystąpieniem do pracy nad stroną WWW konieczne jest ustalenie zadań, jakie ma ona pełnić. Czy ma to być strona informacyjna? Czy powinna dawać odwiedzającym możliwość aktywnego uczestnictwa w kreowaniu jej treści? Czy będzie wymagała częstych aktualizacji? W tym zakresie istnieje mnóstwo wyznaczników, które mają wpływ na docelowy wygląd i kształt realizowanej strony WWW.

Ważnym jest dla kogo strona jest tworzona. Jeśli ma to być strona firmowa należy ustalić, czym dana firma się zajmuje. W zależności od branży firmy stosuje się np. inną kolorystykę, inne elementy graficzne, itp. - tak, aby podkreślić specyfikę firmy.

W kolejnym etapie ustalany jest stopień rozbudowania docelowej strony WWW, np.: ile działów ma posiadać, czy na stronie powinien być dostępny formularz kontaktowy, czy będzie udostępniona galeria zdjęć?

Wszystkie powyższe informacje umożliwiają stworzenie tzw. makiety strony WWW, która dokładnie przedstawia układ poszczególnych jej elementów.

Na podstawie makiety tworzony jest projekt graficzny strony WWW.

W dalszym etapie prac makieta przekładana jest na kod HTML.

Następnie na stronę wprowadzona jest szata graficzna.

Kolejny etap prac to wprowadzenie na stronę materiałów (tekstów i zdjęć).

Przygotowaną stronę umieszcza się na docelowym serwerze i uruchomia na jej potrzeby niezbędne usługi, tj. statystyki odwiedzin, mapę strony, narzędzia diagnozujące stan techniczny strony, itp.

Cały proces – w zależności od skomplikowania tworzonej strony WWW – może trwać od kilku nawet do kilkadziesięciu dni. Niektóre strony WWW mogą zostać stworzone przez 1 osobę, inne wymagają współpracy zespołu specjalistów (manager, koder, grafik, programista, specjalista od usability, specjalista od SEO, itd.). Stąd też wynika znaczne zróżnicowanie kosztów wykonania strony WWW.

SYSTEM RWD

C to jest strona responsywna?

System RWD umożliwia poprawne wyświetlanie strony WWW na różnych urządzeniach, niezależnie od wielkości monitora. Dzięki temu strona może być przeglądana na różnych urządzeniach, bez straty jej jakości.Strona wyposażona w system RWD to tzw. stroan responsywna.
Aktualnie wyszukiwarka Google sprawdza, czy strona jest dostosowana do wyświetlania na urządzeniach mobilnych i między innymi na tej podstawie ustala jej pozycję w wynikach wyszukiwania. Dlatego ważne jest aby strona była responsywna - dzięki temu osiągnie wyższą pozycję.